Embed

BEBEK BEZLERİNE VEDA ZAMANI...(Çocuklarda Tuvalet Eğitimi )

 

Bebeğinize doğumdan itibaren her safhada türlü türlü emekler verdiniz. Onun gelişimini, yeni bir şeyler öğrenişini heyecan ve mutlulukla takip ettiniz. Sıra geldi tuvalet eğitimine. Çevrenizde kimi bebeklerin erkenden bebek bezlerini bıraktığını, kimilerinde ise bu durumun çok daha geç gerçekleştiğini gözlemlemişsinizdir. Şimdi kendi bebeğiniz için en uygun zamanın ne olduğunu düşünüyorsunuz. Erkenden onu zorlayıp ters bir etki yaratmak da istemiyorsunuz, çok rahat bırakıp bu eğitimde geç kalmak da.

18 ay ve üç yaş arası çocukların çoğu, tuvalet eğitimi için hazır oluyor. Bu yaş grubundaki çocuklar günde bir kez, genelde de yemekten sonraki bir saatte tuvaletlerini yapıyorlar. Büyük tuvaletlerini yapmak için en çok kahvaltı saatinden sonraki zamanı tercih ediyorlar.

Çocuklar büyük miktarda su içtiklerinden ya da sulu gıdalar tükettiklerinden yarım- bir saat içinde de çişlerini yapıyorlar. Annelerin bu zaman aralıklarını takip etmesi tuvalet eğitimini de kolaylaştırıyor.

 Bazı çocuklar idrar kontrolünden aylar önce büyük tuvaletlerini söyleyebiliyor.  Ancak gündüz idrar kontrolü sağlandıktan sonra gece idrar kontrolü sağlanıyor. Gece idrar kontrolü 4 yaşa kadar uzayabiliyor.

Tuvalet eğitimine geçerken işleri kolaylaştırması açısından dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Örneğin yatmaya hazırlanan çocuğa çok sulu gıdalar vermemek, aşırı hareketliliği engellemek ve uykudan önce tuvalet ihtiyacını gidermek önemlidir; ayrıca, gece belli bir saatte çocuğu tuvalete kaldırmak gerekir..
Örneğin; saat 21.00′de uyumuş olan çocuğu gece 12:00 - 01:00 sıralarında tuvalete kaldırmak ve mutlaka uyanık olmasını sağlamak şarttır. Ebeveynler, çocuğun uykusunun kaçacağını ve uyumakta zorlanacağını düşünebilirler. Ancak bu tamamen yanlış bir inanıştır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocuklar çok çabuk derin uykuya geçebilirler. Dikkatli aileler, çocuk uyumakta iken tuvalet ihtiyacının olup olmadığını iyi bir gözlemle fark edebilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda uyuyan çocuk huzursuzlaşır, çok sık kıpırdar, yatakta döner. Bu tarz bedensel ifadelerr önemli ipuçlarıdır ve tuvalete kaldırmak için uygun anlardır.

Tuvalet eğitimi sırasında ihmal edilmemesi gereken bir diğer konu bu eğitimle beraber temizlik alışkanlığını da kazandırmaktır. Aynı şekilde tuvaleti kullanmayı öğretmek de bu eğitimle beraber kazandırılacak bir alışkanlıktır. Tuvalet kağıdını kullanmayı öğretmek, sifonu çekmeyi göstermek, ellerini yıkamasını sağlamak gibi işlemler bir bütün olarak verilecek eğitimi oluşturmaktadır. Çocuklar suyla oynamayı severler. Bu ilgileri doğru kullanıldığında tuvalet alışkanlığını kazandırmak daha kolay ve zevkli bir oyun haline dönüştürülebilir. Tuvalet ihtiyacını giderdiği her sefer suyla, sabunla oynamasına izin vermek çocuğun isteyerek ve severek tuvaleti kullanmasını sağlar.

 

Yorum Yaz
-->
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !